Postoji mnogo razlika između prve i druge generacije iPad Air uređaja. Neke su vidljive na prvi pogled dok za neke moramo malo više istražiti sam uređaj.
Vanjski izgled
iPad Air i Air 2 modeli su visoki 9.4“ i široki 6.6“ s time da je Air 2 tek neznatno tanji i lakši. Vjerojatno najprimjetnija razlika je nedostatak gumba za mjenjanje funcija kao što su isključivanje rotacije ekrana i besčujnog rada sa desne strane kod iPad-a Air 2.
Iako Apple to nigdje ne spominje iPad Air 2 dosta glasniji od originalnog iPad Air-a. Obje linije imaju dva zvučnika, ali je kasnije otkriveno da Air 2 ima potpuno druge zvučnike. Oba modela imaju i dva mikrofona i Lightning priključak za povezivanje sa računalom ili punjenje baterije.
Razlike ekrana
iPad Air i iPad Air 2 imaju IPS LED 9.7“ Retina ekran rezolucije 2048×1536 piksela. Ekran Air 2 modela je laminiran tako da su zaštitno staklo, touch panel i LCD zapravo spojeni u jednu cjelinu, a ekran je prekriven specijalnim anti-reflektivnim premazom koji po Appleovim tvrdnjama smanjuje odsjaj ekrana za 56%.
Kamera
Obje generacije iPad Air-a imaju prednju i stražnju kameru. Prednja „FaceTime HD“ kamera je slična kod oba modela sa senzorom od 1.2 megapiksela i mogućnošću snimanja videa u 720p rezoluciji. Unatoč tome FaceTime HD kamera na Air 2 modelu snima puno bolje slike pri slabijem osvjetljenju. Stražnja „iSight“ kamera je znatno bolja na iPad Air-u 2. Obje snimaju slike i video u 1080p rezoluciji pri 30 FPS-a ali za razliku od Air modela koji ima senzor od 5 megapiksela, Air 2 ima senzor od 8 megapiksela, pobošljanu detekciju lica i uklanjanje „nećistoća“ na slikama te rafalno slikanje i snimanje „slow-motion“ videa.
Specifikacije
Air i Air 2 modeli se po specifikacijama dosta razlikuju. iPad Air ima 1.4 GHz Apple A4 procesor sa dvije jezgre, M7 ko-procesor PVR G6430 grafički procesor, 1 GB RAM-a i 16 GB, 32 GB, 64 GB unutarnje memorije.
iPad Air 2 modeli imaju brži 1.5 GHz Apple A8X procesor sa čak tri jezgre, M8 ko-procesor, Apple/PVR GXA6850 grafički procesor, 2 GB RAM-a i 16 GB, 64 GB, ili 128 GB unutarnje memorije.
Oba modela imaju akcelerometar, žiroskop, senzor za ambijentalno svjetlo i digitalni kompas, dok iPad Air 2 model ima i barometar.
Kako razlikovati iPad Air od iPad Air2?
Najbrži način kako možemo razlikovati Air od Air 2 modela je „Touch ID“ tipka bez ikone na Air-u 2. Osim toga najbolji način kako možemo razlikovati pojedine verzije je po broju modela.
Povezivanje i trajanje baterije
Oba modela podržavaju Bluetooth 4.0, a A-GPS podržavaju samo modeli koji imaju podršku za mobilne mreže. iPad Air 2 podržava brži 802.11ac Wi-Fi a modeli sa mobilnim internetom podržavaju i LTE mreže.
Baterija je na oba modela identična. Koristeći Wi-Fi izdržati će do 10 sati, a modeli sa mobilnim internetom daju oko 9 sati surfanja. iPad Air ipak ima nešto veću bateriju pa se tako po testovima pokazalo da ipak osigurava dulju upotrebu na jednom punjenju.
iOS podrška
iPad Air je u početku dolazio sa iOS-om 7.0.3. dok je Air 2 dolazio sa iOs-om 8.1 i nije podržavao starije verzije.
Na iOS-u 7 iPad Air ima sve funkcije osim panorame i filtera za kameru, a u potpunosti podržava iOS 8 osim „Health“ i „Apple Pay“ funkcija.
iPad Air 2 u potpunosti podržava iOS 8 i iOS 9 (osim „health“ funkcije“). Također podržava Apple Pay ali samo u aplikacijama i nije ga moguće koristiti u trgovinama.
Usporedba iPad Air i iPad Air 2
Koji model odabrati?
Većina korisnika trebala bi se odlučiti za iPad Air 2. Iako su oba uređaja kvalitetna Air 2 nudi anti-reflektirajući ekran, brže performanse i dvostruko više radne memorije, bolju kameru, brži Wi-F, te podršku za LTE kod nekih modela. Osim toga tanje i lakše kućište i Touch ID senor su dobrodošla poboljšanja. Naravno ako imate ograničen budžet iPad Air je i dalje odlična opcija.