Na vječno pitanje da li je moguće promijeniti samo staklo bez promjene ispravnog LCD panela, svaki će vam iPhone servis reći da je popravak moguć samo promjenom kompletnog prednjeg panela. Do nedavno ista je situacija bila i kod nas.
Ovo je prilično frustrirajuće za korisnike jer najveći postotak razbijenih ekrana na iPhone uređajima ima oštećeno samo prednje staklo ekrana, dok sve ostale funkcije rade ispravno.
Svima je jasno da cijena popravka mora biti znatno viša kada se mijenjaju dijelovi koji ispravno rade.
Iako ovakve popravke već dugo radimo na Samsung SUPER AMOLED panelima, iPhone IPS LCD paneli su nam zbog svojeg daleko kompleksnijeg dizajna sve do nedavno bili nedostižni. Ne samo nama već i općenito svim specijaliziranim servisima diljem Hrvatske. Ali za razliku od drugih, mi za ovaj problem već dugo tražimo odgovarajuće rješenje.
Imamo dobru vijest za vas! Nakon mnogo isprobanih metoda i testiranja različitih tehnologija napokon možemo ponuditi uslugu promjene samo stakla na iPhone ekranima. Ovo je veliko olakšanje za budget mnogih jer je promjena samo stakla na iPhone uređajima znatno niže cijene od promjene cijelog LCD panela!
Zašto je trebalo toliko dugo da netko ponudi uslugu promjene samo stakla na iPhone-u?
IPS LCD paneli sastoje se od zaštitnog vanjskog stakla, polarizirajuće folije, touch panela ili digitizera, LCD panela te pozadinskog osvjetljenja. Dok s druge strane, SUPER AMOLED ekrani koriste takvu tehnologiju da ne trebaju pozadinsko osvjetljenje, a digitizer tj. touch panel im je integriran u sami panel.
Čak i da se ne obaziremo na činjenicu da IPS paneli imaju i više nego duplo dijelova, glavni problem je upravo taj njihov LCD panel. Njegova krhka struktura ne podnosi nikakvo naprezanje te ga je lako oštetiti i pri najmanjoj primjeni sile, dok su LED ekrani vrlo savitljivi i ne pucaju samo tako.
Ova činjenica je glavni razlog zbog kojeg je, i uza sve moderne strojeve, čelične živce i mirne ruke naših servisera, uspješnost reparacije iPhone LCD ekrana oko 80%. S druge strane, na Samsung SUPER AMOLED ekranima moguće je uspješno napraviti reparaciju na baš svakom panelu bez obzira koliko i kako jako je razbijen.
Razlika između dizajna iPhone LCD ekrana (gornja slika) i Samsung LED ekrana (donja slika)
Ukoliko ste ikada pretraživali internet na ovu temu, tada ste vjerojatno naišli na puno raznih diskusija i video uradaka koji se bave tom problematikom, no ono što sigurno nikada niste našli je pravi detaljni vodič sa svim bitnim detaljima kako promijeniti samo staklo na iPhone prednjim panelima. Nadamo se da ćemo vam sa ovim našim malo približiti problematiku ovog popularnog problema.
Ono što je bitno za napomenuti je da je šansa da ovakav posao obavite sami gledajući neki video na YouTube-u jedanaka nuli. Ne preporučamo da ovakav popravak ikada pokušavate na vašem skupocjenom uređaju, čak ni prateći ovaj vodič. Vodič je napisan u informativne svrhe, te kao dodatna informacija našim klijentima kojima je ovakva usluga potrebna, ne kao vodič za uradi sam kućne popravke.
Postupak promjene samo stakla na iPhone uređajima
Trenutno su na tržištu raspoložive dvije validne metode koje su načelno gotovo iste u skoro cijelom postupku, a glavnu razliku čine ljepila koja se koriste kod montiranja novoga stakla na LCD panel. Sve ostale metode ne smatramo ozbiljnima i vrijednim spomena.
Razlikujemo LOCA i OCA ljepila za stakla.
Kada se koristi LOCA ljepilo (Liquid optically clear adhesive), što u prijevodu znači tekuće prozirno ljepilo, novo staklo se na LCD lijepi sa tekućim ljepilom koje se nakon nanošenja izlaže UV svjetlu kako bi se ono stvrdnulo.
Iako je jako popularna kod uradi sam YouTube popravaka, ova metoda je lošija varijanta i da se sada nebi previše gubili u nepotrebnim detaljima ona je, najkraće moguće objašnjeno, jednostavno prljava metoda.
Zbog navedenog, ali i mnogih drugih razloga, mi ovu metodu ne koristimo u našem servisu. Naša iskustva su pokazala da ona jednostavno nije za komercijalne svrhe, no ipak ju ostavljamo kao moguću varijantu kod nekih uradi sam popravaka gdje je niska cijena glavni motiv.
Metoda kojom se mi koristimo je metoda sa OCA (optically clear adhesive) ljepilom. Ovo optički prozirno ljepilo unaprijed je odrezano na veličinu ekrana na koji planirate zalijepiti novo staklo i to u obliku malih naljepnica. Tom istom metodom koriste se i proizvođači panela u svojim tvornicama. No, za razliku od tekućeg ljepila gdje vam za njegovu primjenu treba samo obična UV lampa, ova tehnika zahtijeva specijalizirane strojeve kako bi se koristila.
Slomljeno staklo se skida, a potom i stavlja novo isključivo uz pomoć specijaliziranih strojeva, u deset koraka:
- Skidanje okvira ekrana
- Skidanje razbijenog stakla
- Skidanje polarizirajuće folije
- Čišćenje LCD panela
- Stavljanje nove polarizirajuće folije
- Stavljanje Oca ljepila (Optically clear adhesive)
- Centriranje novoga stakla sa kalupom za ljepljenje
- Prešanje stakla na LCD panel
- Izvlačenje mjehurića zraka između stakla i digitizera
- Lijepljenje novoga okvira ekrana
Kao rezultat dobivamo ekran istovjetan originalu, ali s višestruko povoljnijom cijenom popravka!
Cijeli popravak je podijeljen na dva segmenta. U prvom se rastavlja panel i skidaju oštećeni dijelovi, a nakon toga ide drugi dio gdje se panel ponovno sastavlja u obrnutom redosljedu sa novim dijelovima.
Sve kreće od skidanja okvira ekrana iPhone-a. Taj tanki plastični rub oko vašeg ekrana služi kod montaže ekrana na sami telefon. Okvir je lijepljen na staklo te ga je potrebno maknuti sa slomljenog ekrana kako bi dobili nesmetani pristup staklu koje ćemo skidati u našem sljedećem koraku.
Sada oprezno skidamo slomljeno staklo pazeći pritom da ne oštetimo krhki LCD ekran za koji je ono zalijepljeno.
Staklo skidamo uz pomoć stroja koji grije panel na 90 stupnjeva Celzijevih kako bi se ljepilo omekšalo te lakše otpustilo staklo. Što manje natezanja to bolje. Stroj na sebi ima tanku žicu kojom se pokretima lijevo-desno lagano reže kroz ljepilo između LCD-a i stakla. Ovisno o tome koliko je jako staklo razbijeno, ovaj dio može potrajati i do 1 sat.
Najveća mogućnost da LCD pukne i nepovratno se ošteti je upravo u ovome trenutku. Ukoliko preživi skidanje stakla šanse za uspješnu reparaciju su vrlo dobre.
Nakon uspješnog skidanja stakla dolazimo do polarizirajuće folije. Iako je objašnjenje njene funkcije daleko kompleksnije, najbitnije je navesti da bez te folije nema slike na ekranu. Ukoliko se ona nebi stavila jedino što bi raspoznali na ekranu je bijelo svjetlo koje dolazi od pozadinskog osvjetljenja ekrana.
Na sve moguće načine smo probali preskočiti ovaj korak, ali nikako, baš nikako, koliko god da smo oprezno skidali razbijeno staklo, nismo uspjeli skinuti staklo i nakon njega još i ljepilo, a da se na toj osjetljivoj foliji ne vide tragovi borbe koju je panel upravo prošao. Dakle folija se ošteti u samome postupku skidanja stakla i ljepila i ukoliko želimo da je ekran kao original nakon popravka moramo ju promjeniti.
Folija se skida sa još jednim specijaliziranim strojem kojeg čini jedna obična oštrica skalpela spojena na grijač zagrijan na 100 stupnjeva Celzijevih, te se njome polaganim povlačenjem po panelu skida tanka polarizirajuća folija.
Nakon što smo skinuli polarizer došli smo do LCD i touch panela koji su tvornički slijepljeni u jedan dio. Smatramo da taj dio nije moguće uspješno razdvojiti ni na koji način i on se kao takav nikada u praksi niti ne razdvaja.
Od ovoga trenutka na dalje slijedi obrnuti proces, više se ništa ne skida sa panela već se samo stavlja. No, prije vraćanja folije, LCD je potrebno savršeno očistiti od ostataka ljepila stare folije. Iako se čini kao jednostavan zadatak on je sve samo ne jednostavan, ovo zamorno glancanje je možda i najdugotrajniji dio reparacije.
Sljedeći koraci su stavljanje nove polarizirajuće folije, nakon čega se stavlja već spomenuto OCA ljepilo, te na to ljepilo novo zaštitno staklo. Staklo se montira preko posebnih kalupa koji ga točno, od ruba do ruba, centriraju na LCD panel.
Ono što je bitno u cijelom ovom procesu je da, niti u jednom trenutku dok se lijepi bilo koji od ova tri dijela, na panel ne smije pasti niti jedna, najmanja točkica prašine i sve ostalo što možda leti u okolini. To je izrazito komplicirano te je čak i uz HEPA filter zraka, koji konstantno radi u našoj čistoj sobi, moguće da tu i tamo zaluta pokoja sitna čestica i zakomplicira cijelu situaciju.
Ljepljenje nove polarizirajuće folije, postavljanje OCA ljepila i novoga stakla
Ovime završava ručni posao i dalje se sve obavlja strojno. Centrirano staklo na novome panelu se sada stavlja u stroj koji pod velikim tlakom i temperaturom preša staklo na LCD panel. Kroz taj proces će se usput još jednom testirati da li je panel na nekome mjestu slučajno oštećen ili načet, te će ga preša ukoliko slučajno je, do kraja uništiti. Ako panel nakon preše radi reparacija je uspješno obavljena.
Stroj za prešanje i odzračivanje panela
I za kraj će, nakon izlaska iz preše, panel na sebi imati manje ili više mjehurića zraka koji su zaostali između stakla i digitajzera. Ovisno o njihovoj količini, panel mora još neko vrijeme odležati u barokomori koja pod jakim pritiskom izvlači zaglavljene balončiće ispod stakla. Prema našem iskustvu ovaj cijeli proces nema previše veze ni sa čime što smo mi napravili, već je isključivo stvar sreće. Tako neki paneli imaju manje balončića i brže su gotovi, dok su drugi puni k’o šipak i moraju satima biti na odzračivanju.
Zrak ispod stakla prije odzračivanja
Kada je napokon i zadnji mjehurić izašao panel je gotov, no da bi ga mogli ugraditi potrebno mu je staviti novi plastični okvir. Okvir se, kao i sve ostalo na panelu, naravno, lijepi. Za to je zadužen stroj koji ga pod visokom temperaturom, od oko 140 stupnjeva Celzijevih, u posebno dizajniranim kalupima prvo pritisne čvrsto na staklo, pa potom grijanjem precizno zalijepi.
Nakon cijeloga procesa vi dobivate panel koji je kao nov i nitko ne bi mogao reći da je bilo što na njemu ikada mijenjano!
A sve to uz par bitnih pluseva – uštedjeli ste popriličnu količinu novaca, jer je cijena promjene stakla znatno niža od zamjene cijelog LCDa, te uz to i zadržali svoj originalni Apple panel, pa tako ne morate razbijati glavu da li je panel koji ste negdje promijenili u kompletu stvarno original ili pak samo vjerna kopija…
Ukoliko ste zainteresirani za ovakav popravak kod nas slobodno nam se javite sa svim dodatnim pitanjima koja imate, a mi ćemo se potruditi da vam sve što detaljnije razjasnimo.
Za više detalja o ovom popravku pogledajte i naš kratki video cijele reparacije…
Više informacija: