S obzirom na to koliko iPhone uređaja prođe kroz naše ruke svaki dan nije ništa čudno kada nam dođe neki iPhone koji ima problema sa pretjeranim trošenjem baterije ili možda neispravnim konektorom punjenja.
No u zadnje vrijeme sve više nam dolaze iPhone uređaji koji nažalost imaju mnogo nepopularniju dijagnozu. Iako ovaj kvar ima mnogo različitih simptoma najčešće korisnici prijavljuju da im uređaj potroši bateriju u svega par sati i to bez da ga uopće koriste. Također s druge strane punjenje traje i do duplo duže uz znatno jače zagrijavanje uređaja od normalnoga. Neki korisnici pak dođu sa kompletno “mrtvim” uređajem koji ne pokazuje apsolutno ništa na ekranu, čak ni kad je na punjaču.
Naravno svaki uređaj koji dođe na servis prvo mora proći kompletnu dijagnostiku kako bi se sa sigurnošću utvrdio problem prije popravka. Dijagnostika u našem servisu je u potpunosti besplatna.
Bitno je naglasiti da se promjenom baterije u prvom slučaju ne dobiva ništa, uređaj i dalje potroši bateriju u par sati, zagrijava se i dugo puni, dok u ovom drugom slučaju “mrtvoga” telefona, telefon se pali sa novom baterijom no međutim samo dok ju ne isprazni do 0%, ako se to dozvoli telefon će uništiti bateriju te će biti potrebno ponovno mjenjati bateriju.
Kako su se testovi nastavili sve je jasnije postalo da je ovo jedan od kompliciranijih kvarova te smo se uhvatili električnih shema za uređaj i nakon podužeg traženja uočili smo jedan novi čip koji su proizvođači dodali kada su na svoje uređaje stavili novi tanki konektor za punjenje takozvani lightning port.
Naime ovaj čip, Apple ga na shemi zove U2 “TRISTAR”, je odgovoran za popriličan broj funkcija, ali on je ujedno, kada je neipravan, odgovoran za nekontrolirano pražnjenje vašeg iPhone 5 uređaja.
Nakon što je napokon pronađen krivac za toliki broj neispravnih iPhonea uređaja krenulo se na sljedeći korak, popravak. Na slici ispod možete vidjeti čip U2 koji je za matičnu ploču pričvršćen sa 36 kontakata, te sliku istoga mjesta nakon što je čip skinut s ploče. Obični popravci matične ploče su inače daleko jednostavniji i uključuju promjene jednostavnijih elemenata kao što su kondenzatori, zavojnice ili otpornici koji imaju svega 2 kontakta. Kao što možete zamisliti promjena ovoga čipa zahtijeva mnogo više truda i znanja.
Sami kvar se pojavio prije par godina sa uvođenjem tada novog tankoga kabela za punjenje i nije neka nova vijest. Međutim spoznaja da se na kasnijim modelima situacija ne popravlja i da ovaj očito jako osjetljivi čip Apple nema nikakvu namjeru promjeniti, je motiv ovog članka.
Izlaskom iPhone 5C i iPhone 5S utvrđeno je da je originalni čip sa “petice” pod nazivom 1608A1 zamjenjen sa novim 1610A2 i smatralo se da je taj problem ovime riješen no prevarili smo se…. Kvarovi su se nastavili i da bude još gore isti čip se sada nalazi i u iPhone 6 i 6 plus kao i svim ipad modelima koji imaju tanki lightning kabel. Za pretpostaviti je da će se nalaziti i u najnovijim iPhone 6S i 6S plus uređajima, no to još nismo uspijeli potvrditi dok ne dođemo u posjed električnih shema za te uređaje .
Najbitniji simptomi problema sa U2 čipom za punjenje:
(uređaji uglavnom imaju samo jedan od ovih simptoma, a nikada sve navedene skupa):
1. Baterija se isprazni u svega par sati, čak i bez da koristite uređaj
2. Uređaj se neugodno grije prilikom punjenja i puni uređaj jako sporo
3. iPhone se upali sam od sebe ako ga ugasite
4. Baterija se ne puni dalje od 1%
5. Uređaj ne pokazuje nikakav znak punjenja ili izbacuje poruku da kabel nije originaln bez obzira koji kabel spojili na njega (u ovome slučaju iPhone će puniti normalno kada je ugašen ali ne i dok je upaljen)
6. Uređaj ne pokazuje znakove života, no sa novom baterijom ugrađenom uređaj će raditi dok ju ne isprazni do 0%, nakon toga potrebno ju je opet zamijeniti
Razlog ovoga kvara je vrlo jednostavan – korištenje neispravnih ili neoriginalnih kablova i/ili punjača!
Originalni punjači i certigficirani lightning kablovi reguliraju napon kojim napajaju vaše vrijedne uređaje i time sprečavaju oštećenja osjetljive elektronike punjenja.
Korištenjem kablova i punjača bez regulacije napona dopušta ulaz većeg napona od specificiranih 5V što onda oštečuje U2 čip i ostavlja Vas sa naizgled mrtvim iPhoneom.
Još jedan od mogućih krivaca su i auto punjači koji s obzirom da se napajaju preko upaljača vašeg automobila struju dobivaju preko alternatora. Ovako dobiven napon je još nestabilniji te je uglavnom dovoljno svega par minuta na takvom punjaču i već imate oštećenje U2 čipa. U ovom slučaju ne možemo dovoljno naglasiti koliko je bitno kupiti originalni ili certificirani (skuplji) punjač ako čete puniti iPhone u automobilu.
Iako popravak nije jednostavan i vrlo je rizičan te ne uspijeva kod baš svakoga uređaja, drago nam je da ga možemo ponuditi u našem iPhone servisu, trenutno jedini u Hrvatskoj. Ovakav popravak matične ploče traje oko 3 radna dana. Dakle ukoliko primijetite neke od navedenih simptoma slobodno nam se obratite s povjerenjem.