Apple je objavio da se preuzimanje najnovijeg softvarea usporilo, te da je postotak uređaja koji su ažurirani na iOS 9 poraslo za 4% u isto toliko tjedana. Najnovije informacije tako pokazuju da je broj ažuriranih iPhone uređaja na nemalih 70%.
Broj uređaja koji su bili prijavljeni na iTunes store do 30. studenog ove godine na najnovijem iOS 9 iznose 70%, iOS 8 je na 22% a svi uređaji koji koriste iOS stariji od toga su na 8%.
Iako se prihvaćanje novoga softwarea usporilo, ono je uz bok, ako ne i bolje, prošlogodišnjim verzijama. Prošle godine u ovo vrijeme iOS 8 je bio na oko 60%, no više usporedivi sa iOS 9 je bio iOS 7 koji je za manje od 3 mjeseca nakon izlaska bio na čak 74% uređaja.
S druge strane najveća konkurencija Appleovom operativnom sistemu, Android, ima oduvijek velikih problema sa prelaskom na novije sustave. Naime Android ima daleko drugačiji eko sustav koji omogućava da se svaki telefon uredi i posloži prema vlastitim željama no takva sloboda ima cijenu. Takav sustav ažuriranja onemogućava proizvođačima da pošalju jedan update svim korisnicima u isto vrijeme. Pa tako Android ima šokantno loše rezultate kada je u pitanju distribucija najnovijih operativnih sustava.
Po zadnjim podacima Android ima na zanemarivih 0,3% uređaja svoj zadnji software Marshmallow, iako je predstavljen praktički u isto vrijeme kada i Appleov iOS 9. Nadalje prošlogodišnja verzija Lollipop ima svega 26% zastupljenost na tržištu dok najviše ima Android 4.4 Kitkat sa 38% iako je ta verzija izašla pred čak 2 godine.
Iako se u većini slučajeva ovakva fragmentacija Android eko sustava može opravdati, ipak je na tržištu previše proizvođača sa previše različitih modela, pa ovakva situacija ne koristi nikome. Čak suprotno, ovakvi podaci pokazuju koliko su zapravo Android uređaji slabo zaštićeni sa najnovijim sigurnosnim zakrpama. Također treba spomenuti da je i samim developerima aplikacija izrazito teško ponuditi najnovije mogućnosti ovoga sistema kada ih može koristiti samo 0,3% korisnika.