Imati tipku “home” na svome uređaju je odlično. Tu su funkciju preuzeli manje-više svi proizvođači smartphone uređaja. Njezina je primarna funkcija vraćanje na početak. Na početni zaslon. Također, od iPhonea 5 ta tipka služi i kao fingerprint scanner, odnosno skener otiska prsta. Prvi na mobilnom uređaju koji zaista radi. No, postoje funkcije “home” tipke na iPhoneu za koje možda niste znali, a mi smo tu da vam ih otkrijemo. I to ne sve, samo njih 5, za početak.
Brzi pritisak
Rezultat: “Buđenje” mobitela, ako je zaključan. Omogućuje provjeru vremena, datuma, eventualnih propuštenih poziva i nepročitanih poruka.
Trenutni dodir (pola sekunde do sekundu)
Rezultat: Ako ste “naučili” uređaj da prepoznaje vaš otisak prsta, onda je držanje prsta na “home” tipki na trenutak jednako otključavanju zaključanog uređaja bez upisivanja passworda.
Dulji pritisak
Rezultat: Ukoliko posjedujete stariji uređaj (iPhone 3), aktivirate kontrolu glasom, odnosno voice control. Kod iPhonea 4 time aktivirate glasovnu kontrolu biranja, izgovorom broja ili imena kontakta te možete upravljati glazbom, tj. playbackom. Iphone 4s i noviji vam omogućuju “komunikaciju” sa vašom virtualnom osobnom asistenticom Siri čime se otvara “more” mogućnosti i aktivnosti koje ovim putem možete provesti.
Dva brza pritiska
Rezultat: Task switcher. Odraz multitaskinga koji omogućuje iPhone od iOS-a 7 na dalje. U Task switcheru vam se prikažu ikone i zadnji otvoreni prikazi aplikacija koje ste posljednje koristili. Horizontalno ih možete prelistati i vratiti se u neku, ukoliko želite, dok vam je home screen cijelo vrijeme s krajnje lijeve strane.
Svrha task switchera je da jednim dodirom možete “skočiti” u aplikaciju koju ste ranije koristili bez čekanja da se pokrene, prikaže welcome screen odnosno pozdravnu stranicu itd., te ne morate tražiti ikonu aplikacije preko 11 home screen-ova. Također, ovdje možete i ugasiti aplikacije jednostavno ih bacivši gore, odnosno klizenjem prstom preko aplikacije prema gore. To možete učiniti čak i za više aplikacija istodobno, samo trebate sinkronizirano položiti prste na više njih.
Tri pritiska gumba – VoiceOver, zoom, white on black…
Putem “Settings→ General → Accessibility” možete definirati ulogu ovog postupka. Neke od mogućnosti su: VoiceOver- što znači da uređaj govori kada nešto na njemu dodirnete, zoom- povećava zaslon, tj. omogućuje osobama s poteškoćama s vidom da se lakše snađu i orijentiraju na svome uređaju te stvara preglednije sučelje. Invert Colors (obrtanje boja) odnosno bijelo na crnom, umjesto crno na bijelom. Ponekad je lakše tako vidjeti, a također pomaže i osobama koje imaju poteškoća s vidom.
To su samo neke od mogućnosti, a pred vama je da otkrijete ostale jer iPhone ih definitivno skriva mnogo. Zato, podijelite s nama vama omiljene ili novootkrivene funkcije ove tipke ili općenito zanimljivosti vezane za vaše i naše omiljene pametne uređaje.